Lorem ipsum

(Positive Psychotherapy)

PSYCHOTERAPIA

POZYTYWNA

 

    Podejście to buduje pozytywny wizerunek człowiek i podkreśla jego potencjalne zdolności do samorozwoju. PP jest to terapia krótkoterminowa, które integruje dorobek psychoterapii psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej oraz odwołuje się do humanistycznej wizji człowieka i jego doświadczeń trans kulturowych.

    W myśli założeń PP człowiek posiada w sobie nie tylko podatność na choroby, ale również ukryte zasoby i naturalne zdolności. Podstawowe właściwości człowieka to potencjał do miłości i poznawania świata. Zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne można interpretować jako nieświadome dążenie do osobistego rozwoju i równowagi psychicznej. PP przyjmuje, że człowieka konstytuują ciało, umysł, uczucia i dusza a celem terapii jest pobudzić drzemiące w nim naturalne mechanizmy uzdrawiające oraz odnalezienie równowagi życiowej.

  Głównym zadaniem w terapii jest wspieranie pacjenta w proporcjonalnym rozwijaniu najważniejszych sfer życia.

Cechy i zalety psychoterapii pozytywnej:

Daje szybsze efekty niż tradycyjna terapia praca z emocjami i pesymistycznymi myślami stosowanie paradoksalnych technik koncentracja na „tu i teraz” z perspektywą przyszłościową jest terapią mniej obciążającą dla pacjenta podejście holistyczne (ciało, umysł, dusza) skupia się na tzw. dobrostanie pacjenta.

Człowiek  jest stworzony do bycia szczęśliwym, nawet jeśli nie wszystko dzieje się po jego myśli. Psychoterapia pozytywna i jej interwencje są właśnie po to, aby nauczyć jak wieść dobre i spełnione życie, ale też jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami. W tradycyjnej koncepcji psychologii, zbyt małą wagę przykładano, a nawet traktowano po macoszemu, takie zagadnienia jak duchowość, miłość czy szczęście.

  Twórcą i popularyzatorem tej metody był psychiatra, neurolog i psychoterapeuta Nossrat Peseschkian (1933-2010). Urodził się on w Iranie, a od 1954 żył i pracował w Niemczech.

  Psychoterapia pozytywna jako szkoła terapeutyczna jest akredytowana przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii, Światową Radę Psychoterapii i Międzynarodową Federację Psychoterapii.

 

 

 

Znajdź mnie na: